Přeskočit na hlavní navigaci
Lobkowiczké sbírky

Lobkowiczké sbírky je možné shlédnout na Zámku Nelahozeves a v Lobkowiczkém paláci v Praze

Umělecké sbírky roudnické větve rodu Lobkowiczů patří k nejstarším, nejrozsáhlejším a nejlépe dochovaným soukromým sbírkám umění a architektury v České republice. Svým rozsahem a komplexností dokumentují důležité aspekty kulturního, společenského, politického a hospodářského života ve střední Evropě během více než šesti set let.  

Součástí sbírek jsou jak obrazy světoznámých malířů – například Pietra Brueghela staršího a jeho synů, Canaletta, Bellotta, Cranacha, Rubense, Velázqueze a Veroneseho, tak i umělecké předměty období středověku a renesance, sbírky keramiky a zbraní.  

Nedílnou součástí kulturního dědictví rodiny je Lobkowiczká knihovna, jedna z nejvýznamnějších soukromých knihoven ve střední Evropě. Zájem mnohých členů rodu o hudbu reprezentují hudební nástroje a manuskripty významných skladatelů 17. – 19. století, například Beethovena a Mozarta.

Autorem prvního kompletního katalogu Lobkowiczkých sbírek z roku 1907 je Max Dvořák, jeden z čelních představitelů Vídeňské školy dějin umění.

Ve 20. století byly Lobkowiczké sbírky dvakrát konfiskovány – poprvé nacisty a podruhé komunistickým režimem. Ve vlastnictví Lobkowiczů tedy nebyly více než půl století, až do 90. let, kdy jim byly v rámci restitučních řízení navráceny. Rodině tak bylo opět umožněno podílet se na jejich budoucnosti a vyvinout snahu o jejich zpřístupnění veřejnost.

To nejlepší z Lobkowiczkých sbírek


AkceHlavní navigace: